Reklama
Reklama

Poznań miastem rowerzystów? Jest instrukcja korzystania z rowerowej infrastruktury

fot. Urząd Miasta

Po stolicy Wielkopolski porusza się coraz więcej użytkowników jednośladów.

Urząd Miasta wraz ze Stowarzyszeniem Rowerowy Poznań postanowiły ułatwić mieszkańcom poruszanie się po Poznaniu rowerem. Powstał film instruktażowy, z którego dowiemy się jakie rodzaje infrastruktury rowerowej można spotkać w naszym mieście. - Rowerzysta ma obowiązek poruszania się drogą rowerową, jeżeli prowadzi ona w kierunku, w którym podąża - zaznaczają urzędnicy. W przypadku chodników z dopuszczonym ruchem rowerowym, rowerzyści nie mają obowiązku, by się nimi poruszać. Co natomiast istotne, na drodze pieszo-rowerowej to rowerzyści mają obowiązek ustępowania miejsca pieszym.

A to nie koniec. - Rowerzyści mogą poruszać się po niektórych buspasach. Na pionowym znaku informującym oprócz napisu BUS musi widnieć również dopisek DOP, a pod spodem tabliczka z opisem jakie pojazdy również mogą jeździć po danym buspasie. Informacja, że możliwe jest poruszanie się rowerem pokazana jest zazwyczaj w formie piktogramu. W Poznaniu dopuszczony ruch rowerowy na buspasach jest w ciągu ulic: Kościelnej, Mostowej, Garbary i Opolskiej oraz na odcinku buspasa w ul. Bukowskiej, między ul. Szylinga i ul. Gajową - dodają.

Co z pieszymi na drogach przeznaczonych wyłącznie dla rowerów? - Korzystanie z dróg rowerowych przez pieszych jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo braku możliwości korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi musi ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

Warto też pamiętać, że rowerzysta ma zawsze pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów, a także gdy zbliża się do przejazdu, a kierujący np. samochodem skręca w drogę poprzeczną i tym samym przecina tor ruchu rowerowego.

Więcej o rowerach w mieście TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami intensywne opady deszczu, a nawet burze
18℃
11℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
9.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro