Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
22 11
Reklama

Samochód przyszłości powstał w Poznaniu

j
wtorek, 14.05.2019 r.
godz. 22.15
j | wtorek, 14.05.2019 r., godz. 22.15
Samochód przyszłości powstał w Poznaniu

Auto zaprojektował i wybudował absolwent poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
22°C 1004 hPa
JUTRO
pogoda
22°C 1003 hPa
POJUTRZE
pogoda
19°C 1003 hPa

Projekt Kordiana Mańkowskiego to jego praca dyplomowa. To jest efekt jego bardzo intensywnej pracy koncepcyjnej, ale także wykonawczej – mówi prof. Dariusz Kuźma, promotor pracy studenta UA. To bardzo dużo pracy w zasadzie dla dużego zespołu projektowego, a co dopiero dla studenta, który ten dyplom w całości własnoręcznie wykonał – podkreśla.

Samochód, który stworzył, dostosowuje się do warunków miejskich i pozamiejskich. Auto ma około 90 KM i osiąga prędkość około 50 km/h w mieście i maksymalnie 160 km/h w wersji sportowej. W pojeździe zamontowane są dwa silniki - elektryczny i spalinowy. Szukałem sobie tematu pracy. Zaczęło się od szkiców. Chodziło o to, żeby znaleźć pojazd, który będzie jak najbardziej uniwersalny. Dlatego on jest raz miejski, raz sportowy. On jest dla osób starszych, niepełnosprawnych, ale też dla młodych – mówi Kordian Mańkowski, konstruktor Adaptive Vehicle.

Za swój prototyp auta młody konstruktor otrzymał nagrodę rektorów za najlepszą pracę dyplomową. Samochód prezentowany był także na tegorocznych targach Motor Show.

Reklama