Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Największa inwestycja drogowa w historii powiatu poznańskiego zakończona. Droga z Zalasewa do Kleszczewa kosztowała 35 mln zł

j
czwartek, 10.01.2019 r.
godz. 11.33
j | czwartek, 10.01.2019 r., godz. 11.33
Największa inwestycja drogowa w historii powiatu poznańskiego zakończona. Droga z Zalasewa do Kleszczewa kosztowała 35 mln zł
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

7-kilometrowa droga łącząca Zalasewo z węzłem Kleszczewo na S5 zmieniła się nie do poznania.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1022 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Przebudowa trwała ponad rok, natomiast kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac ruszyły przygotowania do inwestycji, która nazywana jest największą w historii powiatu poznańskiego. To jedna z ważniejszych dróg powiatowych. Przede wszystkim dlatego, że obsługuje komunikacyjnie prężnie rozwijającą się strefę przemysłową w Swarzędzu i okolicach – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. Łączy też trasę S5 z trzema gminami: Swarzędzem, Kleszczewem i Kostrzynem – dodaje.

To tez najdroższa dotąd inwestycja w historii powiatu poznańskiego. Prace kosztowały prawie 30 mln zł, do tego doliczyć trzeba niemal pół mln zł na przygotowanie dokumentacji i ponad 4 mln zł na wykup gruntów. Ponad 15 mln zł powiat poznański otrzymał z unijnego WRPO 14+ - informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Przebudowana droga przebiega w granicach trzech gmin: Swarzędza, Kleszczewa i Kostrzyna – a dokładnie od ulicy Olszynowej w Zalasewie, przez Gowarzewo, do węzła S5 w Kleszczewie. Zakres prac był ogromny, ale podsumowując można powiedzieć, że jezdnia została poszerzona do siedmiu metrów, powstały chodnik i ścieżka rowerowa, dwa ronda w Gowarzewie, przebudowano skrzyżowania i wykonano odwodnienie drogi – wymienia Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Podczas robót w pasie drogowym natrafiono na cmentarz z XV-XVII wieku. W Gowarzewie robotnicy natrafili na ludzkie szczątki. W sumie – 49 grobów. To cmentarz pochodzący prawdopodobnie z XV-XVII wieku – opowiada Marek Borowczak.

Wykonawca mógł kontynuować prace po przeniesieniu wszystkich szczątków z placu budowy. W tym roku czekają nas kolejne projekty drogowe. Na zarządzanie naszymi odcinkami mamy ponad 100 milionów złotych, w tym 80 na same inwestycje – dodaje Jan Grabkowski.

Miedzy innymi kontynuowana będzie przebudowa ulicy Poznańskiej w Koziegłowach a także rozpocznie się budowa obwodnicy Chomęcic. Niemal 25 mln zł, pochłoną tzw. zintegrowane inwestycje terytorialne. Realizowane są wspólnie z gminami, które budują węzły przesiadkowe przy stacjach kolejowych. Powiat odpowiada w tym projekcie za drogi oraz ścieżki rowerowe, którymi szybko i bezpiecznie można się do tych stacji dostać – dodaje starosta poznański.

Reklama