Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -4
Reklama

Kolej Metropolitalna od czerwca!

j
poniedziałek, 16.04.2018 r.
godz. 14.25
j | poniedziałek, 16.04.2018 r., godz. 14.25
Kolej Metropolitalna od czerwca!
fot. UMP

Właśnie podpisane zostały umowy o dofinansowanie pierwszych czterech linii PKM.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1029 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1020 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zawarte umowy są konsekwencją podpisania w grudniu porozumień pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Miastem Poznań, Powiatem Poznańskim, Stowarzyszeniem Metropolia Poznań oraz gminami i powiatami położonymi wzdłuż 4 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego, tj. Poznań Główny - Grodzisk Wielkopolski, Poznań Główny - Wągrowiec, Poznań Główny - Nowy Tomyśl, Poznań Główny – Jarocin.

Ten projekt jest wyrazem naszej solidarności i umiejętności negocjacyjnej. Wszystkie zainteresowane gminy uczestniczą w kosztach i wszystkie będą czerpały z nich korzyści - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. Poznań jest w centrum tych dziewięciu docelowych połączeń. Chcemy, aby ci którzy będą tu przyjeżdżać do pracy, szpitali, czy urzędów mogli zostawić samochód w swojej gminie - na parkingu przy dworcu - a w Poznaniu wsiedli do dobrze funkcjonującej komunikacji publicznej – dodał.

Jest to nasze pierwsze wspólne przedsięwzięcie, które udało się zrealizować. Nie wszystko samorządy zdążyły podjąć stosowne uchwały budżetowe stąd druga tura podpisania umów odbędzie się 7 maja - powiedział Wojciech Jankowiak, zastępca Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Zgodnie z zapowiedziami cztery linie Poznańskie Kolei Metropolitalnej pojadą na terenie następujących samorządów: Miasto Poznań, Powiat Poznański, Powiat Wągrowiecki, Powiat Średzki, Gmina Miejska Wągrowiec, Gmina Wągrowiec, Gmina Skoki, Gmina Czerwonak, Miasto i Gmina Buk, Gmina Granowo, Gmina Nowe Miasto nad Wartą, Gmina Środa Wielkopolska, Gmina Grodzisk Wielkopolski.

PKM ma ruszyć 10 czerwca. Kolejne linie będą sukcesywnie uruchamiane w latach następnych. Obecnie trwają na nich prace remontowe i modernizacyjne. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok i uzależnione jest od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP PLK SA. Zakłada się sukcesywne włączanie do systemu kolejnych połączeń na zmodernizowanych liniach kolejowych w następującej kolejności: do Rogoźna (przełom 2019 i 2020 roku), Wrześni (2020 rok), Kościana (2020 r.), Szamotuł (2021 r.) i Gniezna (2021 r.) - informuje Ryszard Bączkowski z biura prasowego UMP.

Zgodnie z założeniami pociągi w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej mają kursować co 30 minut w godzinach szczytu i będą obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie. PKM ma obejmować obszar w promieniu około 50 kilometrów od Poznania ograniczony następującymi stacjami: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły.

Reklama