Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -1

Szkoła policealna – czy warto?

REKLAMA
poniedziałek, 12.03.2018 r.
godz. 19.00
REKLAMA | poniedziałek, 12.03.2018 r., godz. 19.00
Szkoła policealna – czy warto?

W teorii każda szkoła powinna przygotowywać człowieka do dalszego życia – dawać wiedzę i umiejętności, które później pomogą m.in. na rynku pracy. Jednak nie od dziś wiadomo, że absolwenci jednych placówek są rozchwytywani przez pracodawców, a inni przez długi czas nie mogą znaleźć pracy. A jak to jest w przypadku szkół policealnych? Czy warto je wybrać?

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
1°C 1025 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1029 hPa

Szkoła policealna – kto może iść?

Mówiąc ogólnie, oferta szkół policealnych skierowana jest do osób dorosłych. Placówki te kształcą na kierunkach zawodowych, a okres edukacji trwa od 1 do 2 lat (w zależności od zawodu). Co ważne, zajęcia w szkołach policealnych mogą się odbywać w różnych trybach – weekendowym, wieczorowym lub dziennym, z kolei naukę w nich podjąć mogą tylko osoby posiadające wykształcenie średnie. Co jednak ważne, nie jest wymagane posiadanie matury, choć zdanie tego egzaminu nie przeszkadza w podjęciu nauki. 

Co daje szkoła policealna?

Największą zaletą szkół policealnych są na pewno kwalifikacje, które można w nich zdobyć. Wybierać można bowiem spośród wielu zawodów, na które jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy – np. Opiekun Medyczny, Masażysta, Informatyka, BHP, Rachunkowość. Inne kierunki mogą być z kolei idealną podstawą do otwarcia własnego biznesu – np. Kosmetyka, Florystyka czy Turystyka Wiejska. Co ważne, po ukończeniu nauki i zdaniu egzaminu absolwenci szkół policealnych otrzymują powszechnie uznawane potwierdzenie kwalifikacji. Ważnymi benefitami nauki w tego typu szkołach jest też możliwość uzyskania legitymacji oraz zaświadczeń o pobieraniu nauki.

Która szkoła policealna jest najlepsza?

Wybierając szkołę policealną warto jednak przyjrzeć się różnym placówkom. Najlepiej zaś wybierać te, które posiadają uprawnienia szkoły publicznej. Jest to bowiem gwarancja jakości nauczania i uznania dyplomu. Drugą ważną kwestią są koszty, gdyż obok szkół całkowicie bezpłatnych – takich jak Cosinus, istnieją także placówki w których pobiera się czesne czy inne opłaty. Trzecią ważną cechą dobrej szkoły policealnej jest poziom nauki i wyposażenie sal. Warto więc zwracać uwagę, czy w danej placówce jest wszystko co niezbędne do kształcenia – szczególnie praktycznego! 

Szkoła policealna to doskonała szansa dla wielu osób – chcących zmienić pracę, rozszerzyć własne możliwości czy też otworzyć biznes. Dokonując dobrego wyboru placówki można bowiem w bardzo krótkim czasie zdobyć zawód – nie ponosząc przy tym żadnych kosztów i nie rezygnując z pracy. Czy więc warto? Na pewno tak!

Reklama