Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
4 -3

13 lat temu włamał się do sklepu. Teraz usłyszał zarzuty

j
piątek, 12.01.2018 r.
godz. 22.26
j | piątek, 12.01.2018 r., godz. 22.26
13 lat temu włamał się do sklepu. Teraz usłyszał zarzuty
fot. Policja

Policjanci z Koźminka zatrzymali mężczyznę, który w marcu 2005 r. włamał się do sklepu, skąd zabrał towary o łącznej wartości ponad 20 tys. złotych. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 999 hPa
JUTRO
pogoda
4°C 1011 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1019 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Sprawa została umorzona ze względu na niewykrycie sprawcy. Jednak dzięki zabezpieczonym na miejscu śladom daktyloskopijnym, udało się ustalić sprawcę przestępstwa. Pomocny okazał się system AFIS.

Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej (AFIS)służy do gromadzenia i przeszukiwania obrazów linii papilarnych palców rąk i dłoni pobranych od osób podejrzanych oraz niezidentyfikowanych śladów linii papilarnych, zabezpieczonych na miejscach przestępstw w celu identyfikacji osoby – tłumaczą policjanci.

I właśnie dzięki pomocy systemu AFIS kaliscy policjanci e ustalili sprawcę włamania sprzed blisko 13 lat.

Do zdarzenia doszło w 2005 roku. Jak ustalili policjanci sprawca po odkręceniu kraty zabezpieczającej drzwi wejściowe, a następnie wyłamaniu w nich zamków wszedł do sklepu spożywczo-przemysłowego, skąd skradł różnego rodzaju artykuły o wartości ponad 20 tys. złotych. Podczas oględzin na miejscu zdarzenia policjanci zabezpieczyli m.in. odciski linii papilarnych – informuje mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz z policji w Kaliszu.

Ostatecznie sprawa została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa. Jednak umorzenie nie oznacza, że policjanci przestają nad sprawą pracować.

Na początku stycznia 2018r. policjanci z Komisariatu Policji w Koźminku otrzymali pozytywną odpowiedź na zapytanie z systemu AFIS. Okazało się, że wprowadzone 13 lat temu do bazy danych linie papilarne odpowiadają odciskom palców 40-letniego mieszkańca gminy Koźminek, który został zatrzymany w związku z innym włamaniem, którego był sprawcą. Wtedy też zostały ponownie wprowadzone do systemu jego linie papilarne. Ponowne przeszukanie bazy wykazało, że odwzorowania linii papilarnych odpowiadają zabezpieczonym w 2005 roku śladom – dodaje Jaworska-Wojnicz.

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty. Grozi mu nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Reklama