Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
4 -3

27 Grudnia: miasto kupiło grunty. Stanie tu muzeum?

KaT
piątek, 12.01.2018 r.
godz. 10.40
KaT | piątek, 12.01.2018 r., godz. 10.40
27 Grudnia: miasto kupiło grunty. Stanie tu muzeum?
Na niebiesko zaznaczono działki, które miasto próbowało sprzedać w przeszłości

Od kilku lat miasto próbowało sprzedać działki przy ulicy 27 Grudnia w centrum Poznania. Bezskutecznie. Teraz nastąpił zwrot w sprawie.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 999 hPa
JUTRO
pogoda
4°C 1011 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1019 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jak podaje Głos Wielkopolski, miasto zamiast ponownie próbować sprzedać swoje grunty przy ulicy, postanowiło odkupić tereny prywatne, które znajdowały się w sąsiedztwie. Dzięki temu nieruchomość położona przy Teatrze Polskim ma zostać zagospodarowana na cele publiczne.

Cztery istotne działki udało się kupić w grudniu 2017 roku. Do kupienia został jeszcze jeden, niewielki grunt w tym rejonie. Wstępne rozmowy z właścicielami już się odbyły i wszystko wskazuje na to, że uda się dokonać transakcji.

Już w marcu ubiegłego roku radny Łukasz Mikuła, szef Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta proponował, by na działce przy skrzyżowaniu ulic 27 Grudnia i Ratajczaka utworzyć Muzeum Pracy Organicznej i Powstania Wielkopolskiego. - Męczymy się od jakiegoś czasu z potencjalnymi lokalizacjami: Bogdanka, Stara Gazownia, a uchodziło uwagi miejsce najbardziej oczywiste - mówił. Radny tłumaczył, że to tutaj zaczęło się Powstanie Wielkopolskie i to tutaj najłatwiej jest to wyjaśnić. - Stworzenie w tym miejscu ważnego obiektu publicznego daje szansę na aktywne włączenie się miasta także w wymiar jakości architektury. Konkurs jest rzeczą oczywistą. Skoro i tak przymierzamy się do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, to zróbmy to w sposób, który da miastu dodatkową urbanistyczną wartość dodaną - dodał.

I rzeczywiście, dziś szansa na powstanie tu muzeum, jest coraz większa. Ale jeśli wprowadzono by tu funkcję muzealną, miałyby jej towarzyszyć inne - choćby usługowe i mieszkalne.

Reklama