Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
4 -3

Stańczyk porwał widzów

REKLAMA
piątek, 1.07.2016 r.
godz. 10.07
REKLAMA | piątek, 1.07.2016 r., godz. 10.07
Stańczyk porwał widzów

Efekty specjalne, mapping, kurtyna wodna, a do tego setki aktorów na scenie – tak w skrócie opisać można największe widowisko historyczne w Polsce. Wczoraj w Murowanej Goślinie po raz pierwszy wystawiono spektakl „Orzeł i Krzyż” – aktorsko-multimedialną podróż od czasów pierwszych Piastów po pontyfikat Jana Pawła II.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 999 hPa
JUTRO
pogoda
4°C 1011 hPa
POJUTRZE
pogoda
2°C 1019 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI

Premiera była ukoronowaniem naszych wielomiesięcznych starań i ciężkiej pracy mieszkańców Murowanej Gośliny i okolicznych gmin – zaznacza Tomasz Łęcki, prezes Stowarzyszenia „Dzieje”, odpowiedzialnego za zorganizowanie widowiska.

Widowisko, mimo że tworzone przez wolontariuszy, jest w pełni profesjonalne. Specjalnie na potrzeby dwunastu spektakli przygotowano kilka tysięcy rekwizytów oraz zgromadzono garderobę dla trzystu aktorów, z których większość przebiera się kilkukrotnie w ciągu wieczora. – Ten piękny zabytkowy ornat dostaliśmy od zaprzyjaźnionego księdza. U niego kurzył się na strychu, a u nas zagra w kilku scenach. Jest trochę sztywny, bo ksiądz go wyprał. Jakoś temu zaradzimy – mówi Katarzyna Zawal, która koordynuje kompletowanie garderoby.

Główną rolę w odgrywa Stańczyk, legendarny doradca króli zatroskany losami Polski. To on towarzyszy widzom podczas niezwykłej podróży – od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii i przesłanie Jana Pawła II.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” będzie wystawiane jeszcze 11 razy, w tym dzisiaj w Parku Dzieje. Na zwiedzających czekają pokazy bractwa rycerskiego „Jastrzębiec” oraz występy sokolnika. Najmłodsi mogą odwiedzić mini-zoo oraz plac zabaw z niecodziennymi atrakcjami. Jedną z głównych atrakcji  Parku jest staropolska wieczornica, czyli uczta, podczas której goście oglądają pokazy, biorą udział w konkursach oraz scenkach zaczerpniętych ze szlacheckich zwyczajów. Park Dzieje otwarty jest do 24 lipca. W dni robocze odwiedzać go można od godziny 14:00, a w weekendy od 12:00. Już teraz można kupić bilety na spektakl i wieczornicę w cenach 95 zł (bilet normalny) i 85 zł (bilet ulgowy). Jeśli ktoś chce zobaczyć tylko widowisko, za bilet ulgowy zapłaci 30 zł w czwartki i niedziele oraz 40 zł w piątki i soboty. Bilet normalny kosztuje 40 zł w czwartki i niedziele oraz 50 zł w piątki i soboty.

Przy Parku powstał duży parking samochodowy, są także ułatwienia w dojeździe na widowisko. Do Parku Dzieje można przyjechać pociągiem ze stacji Poznań Główny o 20:11. Pociąg powrotny w kierunku Poznania odjedzie ze stacji Zielona Wzgórza o 00:10. Bilet w dwie strony kosztuje 5 zł.

Bilety na widowisko można kupić online na stronie: www.parkdzieje.pl.

Reklama