Reklama
Reklama

Zbierają w Internecie na wyposażenie średniowiecznej kuźni

fot. mat. prasowe

Grzybowo to jeden z największych wczesnopiastowskich grodów w Wielkopolsce. Pracownicy grodu starają się poszerzać ofertę grodu, a w tym roku na jego terenie ma pojawić się średniowieczna kuźnia. Zbiórkę na wyposażenie kuźni zorganizowano w serwisie polakpotrafi.pl.

Grzybowo to miejscowość położona niedaleko Wrześni. Na terenie miejscowości odkryto ślady wczesnopiastkowskiego grodziska. Na jego terenie działa w tej chwili Rezerwat Archeologiczny, który zarządzany jest przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - Gród z roku na rok stara się rozwijać, oferując coraz to nowsze "atrakcje" wydarzenia plenerowe, lekcje, czy wystawy. W tym roku w grodzie własnymi siłami stawiamy historyczną kuźnie, której ślady zostały odkryte podczas badań archeologicznych. Niestety Muzeum na tę chwilę nie posiada funduszy by sfinansować również profesjonalne wyposażenie nawiązujące do narzędzi wczesnośredniowiecznych - jest to koszt ok. 20 000 złotych - wyjaśnia Mateusz Wrzesiński, reprezentujący rezerwat.

Pracownicy rezerwatu postanowili zorganizować zbiórkę społecznościową w Internecie, a pieniądze można przekazywać za pośrednictwem serwisu polakpotrafi.pl - Wyliczyliśmy, że aby w pełni wyposażyć i uruchomić naszą kuźnię potrzebne nam będzie 15 000 zł + ok. 5 000 zł na przewidziane dla was nagrody. Ciężko jest przedstawić konkretne ceny ekwipunku, ponieważ z racji tego, iż kuźnia ma nawiązywać do wczesnego średniowiecza nie możemy się opierać na cenach sklepów z współczesnym sprzętem - informują organizatorzy zbiórki, którzy chcieliby zakupić kowadła, młoty, miechy, a także meble do kuźni.

Zbiórka będzie trwała jeszcze przez 43 dni, a wziąć w niej udział można za pośrednictwem strony internetowej polakpotrafi.pl.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
18℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
6.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro