Reklama
Reklama

Ratusz uznawany za jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce został wyremontowany

fot. www.leszno.pl

W czwartek odbyło się uroczyste zakończenie modernizacji leszczyńskiego Ratusza. Tego samego dnia marszałek województwa wielkopolskiego podpisał umowę z prezydentem Leszna na dofinansowanie tej inwestycji kwotą blisko 2 mln złotych.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał leszczyńskiemu samorządowi unijne dofinansowanie na projekt pn. "Remont elewacji oraz przyziemia Ratusza wraz z przebudową instalacji odgromowej.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Udało nam się wygospodarować dodatkową pulę środków w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na wsparcie projektów związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. Dzięki temu osiem projektów z Wielkopolski - w tym także leszczyński, związany z rewitalizacją Ratusza - otrzymały dofinansowanie. Ostatecznie dla Leszna przypadło 1 milion 900 tysięcy złotych, co stanowi 80 procent wartości inwestycji. Jestem przekonany, że te pieniądze zostaną tutaj zagospodarowane w sposób godny i właściwy na bardzo ważny cel dla mieszkańców miasta. Leszczyński Ratusz to piękny obiekt, świadczący o sile tego miasta i jego historii - podkreślił Marszałek Marek Woźniak.

To piękny prezent na 100-lecie powrotu Leszna w granice Niepodległej Polski -
mówił podczas uroczystości prezydent Leszna Łukasz Borowiak.

Modernizacja Ratusza w Lesznie objęła remont elewacji oraz jego przyziemia. Ratusz wraz z otaczającym rynkiem są zabytkami wpisanymi do rejestru zabytków.

Barokowo-klasycystyczny Ratusz uznawany jest za jeden z najpiękniejszych ratuszy w Wielkopolsce i kraju. Rynek i Ratusz stanowią salon kulturalny miasta, oferujący imprezy, z których korzystają mieszkańcy i turyści z całego kraju. Dlatego konieczne było dostosowanie obecnej infrastruktury do współczesnych potrzeb - tłumaczy Anna Parzyńska - Paschke, rzecznik UMWW w Poznaniu.

W ramach projektu wykonano stabilizację rys w systemie "HELIFIX", renowację kanałów osuszających i detali architektonicznych, remont schodów przed Ratuszem, wymianę tynków zewnętrznych i malowanie, remont blacharki, dachówki, gzymsów, wymianę stolarki okiennej i instalacji odgromowej - dodaje.

Ostatnim punktem uroczystości było wmurowanie kapsuły we wschodnią ścianę budynku leszczyńskiego Ratusza.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
48.09 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro