Reklama
Reklama

Budowa nowego poznańskiego szpitala się opóźni. Przez zarzuty firm budowlanych

fot. UMP

Chodzi o budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego.

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego powstanie na Grunwaldzie. Pierwszym etapem inwestycji będzie budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej. Obok ma powstać m.in. lądowisko dla maszyn Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.W styczniu rząd wpisał budowę CZSK do wieloletniego planu inwestycyjnego. Wartość inwestycji, obejmującej budowę całego kompleksu, to prawie 600 milionów złotych. Budżet państwa przeznaczy na ten cel aż 520 milionów złotych. Wszystkie prace mają się zakończyć w 2025 roku, ale dziś już wiadomo, że rozpoczęcie budowy się opóźni.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 listopada br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

W sierpniu odbył się przetarg na wybór wykonawcy prac, który został podważony przez 4 firmy budowlane. Jak opisuje Gazeta Wyborcza, firmy określiły, że budowa szpitala to inwestycja wysokiego ryzyka. Do Krajowej Izby Odwoławczej zarzuty skierowały Budimex, Skanska, PORR i Warbud. Zwracano uwagę na zapisy w specyfikacji przetargowej m.in. dotyczące bardzo wysokich kar dla wykonawcy za opóźnienia, a także obciążania kosztami wykonawcy, jeśli inwestor straci źródła finansowania.

Ostatecznie KIO uwzględniła odwołanie jednej z firm i uczelnia musi dokonać korekt w dokumentacji. Termin otwarcia ofert to 12 października.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
46.32 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro