Reklama
Reklama

Uroczysta sesja rady miasta w cieniu pandemii

fot. UMP

Statuetkę i tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania przyznano prof. Marii Siemionow. Podczas sesji wręczono też tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania oraz nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

29 czerwca, w święto patronów Poznania, odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Tym razem wyjątkowa - bo prowadzona w reżimie sanitarnym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Czterdzieści lat temu Polacy po raz pierwszy od drugiej wojny światowej mieli poczucie wspólnoty, którą tworzą - mówił prowadzący uroczystość przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz. Odważyli się publicznie mówić o potrzebie wolności i demokracji - i tego wołania nic już nie powstrzymało, ani dramat stanu wojennego, ani późniejsze lata. To dlatego udało się wygrać wybory w 1989 roku i rozpocząć naprawę państwa. Już wtedy dla wielu było oczywiste, że jednym z filarów tej zmiany było zbudowanie samorządów. Zasadę ich działania można streścić: "tyle władzy, na ile to konieczne, tyle wolności, na ile to możliwe". Nie wszyscy są w stanie się z tą definicją pogodzić. Przypominam te ważne rocznice nie tylko z kronikarskiego obowiązku, ale również dlatego, że wiążą się z nimi moje własne ważne, życiowe doświadczenia. Bardzo dotkliwie odczuwam więc, gdy dla doraźnej korzyści politycznej dorobek kilku pokoleń jest demolowany. I nie o politykę mi chodzi - lecz o wartości i zasady, które wynikają z tych przemian i są realizowane w samorządzie. O potrzebę wolności i demokracji, które są tak niezbędne do tego, by budować wspólnotę. Jej wartości doświadczamy w trudnych chwilach - i za to poczucie serdecznie mieszkańcom Poznania dziękuję - dodał

Ostatnie miesiące to czas, który był i nadal jest dla nas wszystkich wyjątkowo trudny - mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Epidemia postawiła przed nami wyzwania i problemy, z jakimi nie mieliśmy dotąd do czynienia. Wiele z nich dzięki dobrej współpracy udaje nam się rozwiązać. Dziękuję za zaufanie i wsparcie dla naszych decyzji w walce z koronawirusem. Ta walka nadal trwa - jednak nie możemy zaniedbywać i odkładać na lepsze czasy działań w innych obszarach. Zmiany klimatyczne, mobilność mieszkańców, smog, edukacja - to problemy cały czas aktualne i wymagające zaangażowania. Stajemy przed ogromnymi wyzwaniami. Są nimi: dążenie do poprawy jakości powietrza przez likwidację nieekologicznych źródeł ciepła i ograniczanie ruchu samochodowego w mieście; kwestia retencji wody; ochrona zieleni - czyli starania o zachowanie jak największej liczby drzew i zwiększanie poziomu nowych nasadzeń, szczególnie tam, gdzie ich brakuje. Poznań musi się rozwijać dalej, a pandemia będzie miała poważne skutki dla gospodarki. Musimy zabiegać o nowych inwestorów i nowych mieszkańców. Kluczowe będzie znalezienie równowagi pomiędzy priorytetowym traktowaniem przyrody i otwarciem na inwestycje. To oceniam jako największe stojące przed nami wyzwanie. Decyzje muszą być wyważone i racjonalne, niezależnie od towarzyszących im silnych emocji. Nie możemy wpaść w pułapkę działań pod publikę. Liczę, że działając solidarnie, sprostamy wyzwaniom, jakie stoją przed samorządem w tym trudnym dla Polski i świata czasie. Będziemy kontynuować pracę na rzecz Poznania i poznaniaków w oparciu o kompetencję i wiedzę - dodał.

W 2020 roku Rada Miasta nadała Honorowe Obywatelstwo Poznania wybitnej chirurg na co dzień mieszkającej w USA prof. Marii Siemionow. W tym roku tytułem Zasłużonej dla Miasta Poznania wyróżniona została działaczka społeczno-kulturalna, poetka i popularyzatorka kultury polskiej dr Ilona Dworak-Cousin. Tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania odebrał prof. Tomasz Jasiński - historyk-mediewista, badacz średniowiecznych dziejów Europy Środkowej. Tym samym tytułem wyróżniono również Macieja Musiała, byłego wojewodę poznańskiego oraz wielkopolskiego, Andrzeja Porawskiego - długoletniego działacza samorządowego, byłego radnego Miasta Poznania trzech kadencji i długoletniego dyrektora Biura Związku Miast Polskich. Radni wyróżnili tytułem także Akademię Muzyczną im. Ignacego Paderewskiego.

Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania otrzymała Malina Prześluga-Delimata kierowniczka literacka i dramaturżka Teatru Animacji w Poznaniu. Tegorocznym Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Poznania został dr hab. inż. Łukasz Piątkowski z Politechniki Poznańskiej. Natomiast nagroda Sportowa Miasta Poznania trafiła do kajakarza związanego z Wartą Poznań Tomasza Kaczora i kajakarza Dariusza Bresińskiego, reprezentanta kadry narodowej, obecnie trenera.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

A po deszczu przychodzi... tęcza!
21℃
14℃
Poziom opadów:
8.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
3.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro