Pogoda jutro Pogoda Poznań
1-4
„Drzewo” Wiesława Myśliwskiego
EVENT
Poniedziałek 12 listopada 2018 g. 19.00
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
listopad
pnwtśrczptsond
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Słuchowisko w poznańskim Pawilonie na 70-lecie Empiku

Wybitny dramat Wiesława Myśliwskiego zadebiutował na deskach teatru w 1988 roku, tuż przed czasem wielkich przemian, jakie przyniósł rok 1989. Opowieść snuta przez autora toczy się wokół tytułowego drzewa, które przed wycięciem broni chłop Marcin Duda. Pod przeznaczonym na ścięcie pniem zbiera się rodzina charyzmatycznego staruszka, znajomi, przyjaciele, mieszkańcy wsi, policjant, a nawet duchy zmarłych, obecnych niegdyś w życiu bohatera. Już 12 listopada w poznańskim Pawilonie będzie można posłuchać realizowanego na żywo słuchowiska opartego na dziele dwukrotnego laureata Nagrody Literackiej Nike. Wydarzenie jest elementem kulturalnych obchodów 70–lecia Empiku.

Wyjątkowa podróż w czasie

Z okazji jubileuszu Empik zabiera pasjonatów kultury i historii w niezwykłą podróż w czasie korzystając z wyjątkowej, choć nieco zapomnianej, formy – słuchowiska. Okazja do udziału w wydarzeniu nadarza się tylko raz w każdym z siedmiu miast, gdzie realizowany jest projekt. Każde słuchowisko jest odgrywane na żywo, co pozwala poczuć wyjątkową magię i ulotność teatru. Aktorki i aktorzy, którzy na co dzień pracują przy realizowaniu tego rodzaju nagrań oraz przy produkcji audiobooków dla Biblioteki Akustycznej, prezentują przed publicznością kultowe teksty ostatniego siedemdziesięciolecia w wersji live. Każdy tekst przedstawienia na podstawie polskiej prozy związany jest z kolejną dekadą, w której działał Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, a później jego spadkobierca: Empik.

Metaforyczna opowieść o Polsce

Akcja „Drzewa” rozgrywa się na polskiej wsi. Marcin Duda pragnie uchronić tytułowe drzewo przed ścięciem z powodu budowy drogi. W 1988 roku, gdy swoją prapremierę miało dzieło Myśliwskiego, było już czuć „wiatr zmian”, o którym śpiewała grupa The Scorpions. Krytycy widzą w tej opowieści analogie do losów Polski. Wszystko dlatego, że dla bohatera drzewo jest gwarantem wartości, osią świata, który zna. W opozycji do Marcina Dudy stoi inżynier, który nie może wypełnić swoich obowiązków, bo jak mówi – „w tym kraju nie ma zwykłych drzew”. Każde ma jakiś kontekst, znaczenie. Postaci historyczne prowadzą u Myśliwskiego rozmowy z żywymi, zaciera się granica między tym, co było wczoraj, a co sto lat temu. Wszystko jest jednak ważne i stanowi niekończącą się pieśń o frustracji i tęsknocie za idealną ojczyzną. To właśnie świadczy o sile i znaczeniu dramatu Myśliwskiego, który do dziś nie stracił na aktualności, wszak odwoływanie się do przeszłości to wciąż istotna część naszej narodowej tożsamości.

Słuchowiskowe 70-lecie

Do tej pory słuchacze empikowego cyklu mieli okazję wziąć udział w czterech słuchowiskach. Premierowy spektakl, na który złożyły się fragmenty powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda odbył się w Kawiarni Literackiej, podczas OFF Festivalu w Katowicach. W Sopocie uczestnicy przenieśli się do lat 40. wraz ze Stanisławem Lemem za sprawą słuchowiska „Szpital Przemienienia”. We Wrocławiu powrót do lat 90. zapewniła Olga Tokarczuk i wybrane fragmenty z jej książki „Prawiek i inne czasy”, natomiast w Krakowie przełomowe lata dwutysięczne uczestnicy poczuli dzięki słuchowisku na podstawie „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej. Na tym nie koniec. Poza słuchowiskiem w Poznaniu, odbędzie się jeszcze wydarzenie w Warszawie według „Pięknych dwudziestoletnich” Marka Hłaski oraz słuchowisko na podstawie książki „Szumy, zlepy, ciągi” Mirona Białoszewskiego podczas którego publiczność na nowo odkryje świat propagandy, sukcesu i zagubienia w latach siedemdziesiątych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Dodatkowo, słuchowiska będą także transmitowane na żywo na profilu Empik na Facebooku.

12 listopada 2018 roku, godz. 19:00
Pawilon w Poznaniu
ul. Ewangelicka 1
Wiesław Myśliwski „Drzewo"

kuratorka projektu, wybór tekstów: Sylwia Chutnik
reżyseria i produkcja: Biblioteka Akustyczna
występują: Roch Siemianowski, Leszek Filipowicz, Tomek Sobczak, Anna Szawiel, Maciek Więckowski
realizacja dźwięku: Artur Królicki
oprawa muzyczna: Bartosz Guzik
koordynacja projektu: Jagoda Stuła
organizacja: Empik, Biblioteka Akustyczna

• zobacz więcej informacji o Pawilon
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.