Pogoda jutro Pogoda Poznań
1-4
Jazz Ring Festival 2018: Skalpel Big Band
KONCERT
Środa 21 listopada 2018 g. 20.00
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
listopad
pnwtśrczptsond
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Jazz Ring Festival 2018 – czwarta edycja międzynarodowego festiwalu muzycznego, stworzonego przez połączone siły Fundacji MDK, Klubokawiarni Meskalina oraz Klubu Dragon. Jazz Ring Festival prezentuje oryginalny wybór światowej czołówki twórców. Muzyków dzielą style, łączą – pasja, dokonania i iście jazzowy temperament. Tegoroczna poznańska jesień jazzem stoi, a Jazz Ring zagości na czterech scenach, oprócz Meskaliny i Dragona, również na Scenie Wielkiej CK ZAMEK oraz w Pawilonie. Będą spotkania, koncerty i jamowe sparingi.

Produkcja Festiwalu: Fundacja Mały Dom Kultury
Współorganizatorzy: Meskalina, Klub Dragon, CK ZAMEK, Estrada Poznańska
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznania

SKALPEL BIG BAND (Polska)
bilety:
I pula – 35 zł w sprzedaży od 8 października do wyczerpania,
II pula – cena regularna 40 zł,
bilet wstępu dla opiekuna osoby z niepełnosprawnościami – 1 zł (bilet można kupić w kasie CK ZAMEK po okazaniu legitymacji/zaświadczenia)

Skalpel to klasyka europejskiego nu jazzu. Na pierwszych dwóch albumach „Skalpel” i „Konfusion” (wydanych przez Ninja Tune) zespół przełożył na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70., tworząc muzykę o wyrafinowanej strukturze i dużym ładunku emocjonalnym. W 2014 r. Skalpel powrócił z nową płytą „Transit” będącą przejściem od muzyki opartej na samplach w stronę programowania i grania na instrumentach wirtualnych. Teraz ta podróż ma swój dalszy ciąg, dzięki niespodziewanemu spotkaniu z Patrykiem Piłasiewiczem. Patryk ma pomysł na to, jak „uwolnić” muzykę Skalpela zarówno od sampli, jak i od komputerowej elektroniki. Jako doświadczony aranżer rozpisze to, co Skalpel stworzył niegdyś na komputerze, na kilkunastoosobowy big band. Zespół wykona tym samym podwójne salto i dopisze kolejny rozdział do historii swojej oraz polskiego jazzu. W roku 2004 w entuzjastycznej recenzji brytyjski magazyn „Future Music” napisał: the best piece of jazz since Miles Davis „Go Ahead". Teraz muzyka Skalpela jest w rękach aranżera, który z sukcesem opracował swoje wersje płyt Davisa „Sketches of Spain” i „Birth of the Cool”.

Patryk Piłasiewicz – kontrabasista, dyrygent, kompozytor, adiunkt w Katedrze Jazzu na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Działa na styku muzyki klasycznej, jazzu, elektroniki i eksperymentu interdyscyplinarnego. Pomysłodawca projektu Skalpel Big Band, którego ideą jest skonfrontowanie akustycznego obrazu brzmieniowego kompozycji Skalpela z ich elektronicznym (elektroakustycznym) pierwowzorem. Połączenie obu płaszczyzn podczas wspólnego koncertu przeniesie słuchaczy w nową czasoprzestrzeń. Przeszłość nabierze zupełnie innego znaczenia i stanie się źródłem elektronicznych eksperymentów oraz ich kolejnych, jazzowo-akustycznych przekształceń.

Big Band tworzą muzycy związani z Poznaniem – wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Ich sposób działania związany jest z jazzowym genotypem miasta Krzysztofa Komedy i Jerzego Miliana – twórczych eksperymentatorów, architektów brzmień i niestrudzonych poszukiwaczy. Big Band podąża ścieżką eksperymentu, czerpiąc inspiracje z różnych gatunków, stylów i dziedzin sztuki. Każdy z muzyków jest autorem własnych projektów, często odbiegających od mainstreamu. Elektronika, sztuki wizualne, architektura, taniec, kryptologia to naturalne środowiska twórcze muzyków poznańskiego zespołu.

• zobacz więcej informacji o Centrum Kultury Zamek
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.