Pogoda jutro Pogoda Poznań
136
Off Opera 2017 POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
FESTIWAL
Czwartek 12 października 2017
Sobota 14 października 2017

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
październik
pnwtśrczptsond
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

W ramach Festiwalu Off Opera, organizowanego przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, odbędą się dwa wydarzenia muzyczno-teatralne. Pierwsze to koncert/pokaz warsztatowy „Traviata: pogłosy”, a drugie - spektakl „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”.


Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela
Premiera: 14 października 2017, g. 19.00
Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1

Bo nie ma nic gorszego od nauczycieli osobiście sympatycznych, zwłaszcza jeśli przypadkiem mają osobiste zdanie.
Witold Gombrowicz, Ferdydurke

Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela to spektakl, który powstał w oparciu o metody pedagogiczno-teatralne na warsztatach dedykowanych nauczycielom. Choć tytuł powinien brzmieć Z pamiętnika poznańskiej nauczycielki – obsadę spektaklu tworzą bowiem kobiety, a teatralna narracja przypomina kobiecy pamiętnik, pełen zapisków i notatek nauczycielek, które zdecydowały się opowiedzieć o sobie z kilku perspektyw. Nieustannie obserwowane przez uczniów, rodziców, dyrekcję oraz społeczeństwo postanowiły spojrzeć na swój zawód z dużą dozą dystansu i autoironii. Słodko-gorzki spektakl powstał na bazie ich przemyśleń, refleksji oraz historii z życia prywatnego i zawodowego.
Efekty pracy zostaną zaprezentowane w ramach projektu Off Opera 2017. Dlaczego akurat tutaj? Można powiedzieć, że punktem wyjścia była opera, a wyszedł… off. Uzewnętrznione zostało to, co każda z nauczycielek kryła wewnątrz siebie. Jednocześnie w ich pracy zauważyć można operową formę i konwencję. Konwencjonalny gest obrazujący stereotypowego nauczyciela, paradoksalnie staje się katalizatorem wywrotowości, małej rewolucji pełnej ironicznego wyzwolenia.
Opera w głowach widzów wywołuje jednoznaczne skojarzenia – wielka sala, piękne kostiumy, peruki, głośna muzyka. Opera jako teatralność. Opera jako konwencja. Opera jako forma.
Podobnie bywa z zawodem nauczyciela. Obraz nauczycieli w społeczeństwie z reguły ogranicza się do „bandy nierobów, pracujących po osiemnaście godzin w tygodniu”. Nauczyciel jako stereotyp. Nauczyciel jako konwencja. Nauczyciel jako forma.
Kostniejąca konwencja i wszechobecna forma zostają twórczo wykorzystane, potraktowane z dużą dawką ironii i dystansu. Bo śmiech jest oczyszczający. Choć przecież wiadomo, że maska ironisty może skrywać twarz melancholika, oddającego się długim rozmyślaniom na temat kondycji świata i człowieka. Nie chodzi tutaj bynajmniej o wielką narrację, epicką historię zaprezentowaną z rozmachem. Warto przecież przyglądać się pojedynczym, prywatnym, intymnym opowieściom, które utkane ze słów, wrażeń i emocji materializują się w teatralnym tu i teraz.
Inspiracji spektaklu należy szukać przede wszystkim w formie pamiętnika, pełniącego dwojakie funkcje – notatnika, miejsca na codzienne zapiski, ale także rodzaju autoterapii. Podczas pracy wspomagał nas także Witold Gombrowicz i jego nieśmiertelna powieść Ferdydurke, powieści Jarka Szulskiego, a w szczególności SOR (nie) zdarza się w szkole, w której nauczyciel to w pierwszej kolejności człowiek, a dopiero potem… nauczyciel. Jednak przede wszystkim historie pięciu kobiet, nauczycielek, układające się na kształt mozaiki, w której śmiech miesza się z łzami, radość z irytacją, a autentyczność i prawda z obezwładniającą Formą i absurdem.
Niewykluczone, że i Ty, Widzu, obudzisz się następnego dnia, spojrzysz w lustro i zobaczysz w nim nauczycielską Gębę.

Obsada – nauczycielki poznańskich szkół:
Agnieszka Brząkała
Joanna Jaźwińska
Marta Garczyńska
Karolina Kosidło
Barbara Niedzielska

dramaturgia | reżyseria | Daniel Stachuła
muzyka | fortepian | Elżbieta Spychała
scenografia | Filip Brzyski
ruch sceniczny | Karolina Kosidło
wideo | zespół

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie wydawane będą od 2 października br., w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44, od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00-19:00, w soboty w godz. 10:00-17:00.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera


Traviata: pogłosy
Koncert/pokaz warsztatowy
12 października 2017, g. 19:00
Studio Aktorskie STA, ul. Ratajczaka 18

Albowiem cóż jest bardziej żałosne niż rozpustna starość, zwłaszcza gdy chodzi o kobietę?
Aleksander Dumas, Dama Kameliowa

Jedną z najsilniejszych inspiracji pokazu warsztatowego kończącego cykl Traviata: pogłosy, jest kobieca „gotowalnia”. To w niej kobieta przygotowuje się na czas uroczystego świętowania, zdobi się w zapach, makijaż, wkłada barwne stroje... Tam możemy podpatrzeć jak rozkwita prawdziwa „kobiecość” − niezależna od upływu lat i posiadanych doświadczeń, obecna w każdej z nas.
Pokaz warsztatowy został zbudowany wokół dwóch sytuacji węzłowych dla powieści Dumasa i libretta Verdiego?. Rozpocznie się odtworzeniem sceny, w której główny bohater trafia na licytację majątku zmarłej Małgorzaty Gautier. Widzowie znajdą się z specjalnie przygotowanej przestrzeni pełnej osobistych przedmiotów kobiet. Każdy ze wspomnianych przedmiotów odegra rolę wehikułu, uruchomi intymną historię z przeszłości. Nagrane za pomocą kamery wypowiedzi uczestniczek projektu, będą dotyczyły wspomnień o młodzieńczym zakochaniu. Wprowadzą one widzów we wzniosły nastrój drugiej części pokazu − muzycznej sceny Balu, pełnej tańców i toastów „na chwałę Miłości”, jedynego uczucia, które w pełni wyzwala kobiecość.

Obsada:
Magdalena Stefaniak − sopran
Weronika Manikowska − fortepian

Koncepcja − Zuzanna Głowacka, Barbara Krasińska
Reżyseria − Barbara Krasińska
Video − Rafał Jerzak
Charakteryzacja  − Paulina Gaj

Bezpłatne wejściówki na wydarzenie wydawane będą od 2 października br., w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44, od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00-19:00, w soboty w godz. 10:00-17:00.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.