Pogoda jutro Pogoda Poznań
2117
Sprzęt łączności w 1. Dywizji Pancernej w latach 1942 - 1945
WYSTAWA
trwa od Sobota, 2017.06.10 do Niedziela, 2017.08.20
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

6 czerwca przypada kolejna rocznica lądowania wojsk sprzymierzonych w Normandii. W sierpniu 1944 roku, w końcowej fazie operacji normandzkiej wkroczyła do boju 1.Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka. Walki na wzgórzu nr 262 nazwanym „Maczugą” i w Chambois zapisały się na trwale w historii światowej wojskowości i oręża polskiego żołnierza. Przez 3 dni pododdziały 3 Brygady Strzelców oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej zaciekle broniły swoich pozycji będąc odciętymi od sztabu 1.DPanc. i zaopatrzenia. Niepoślednią rolę w powodzeniu całej operacji odegrały wszystkie ówcześnie stosowane środki łączności.

Łączność stanowi układ nerwowy wszystkich armii. Bez niej nie ma możliwości prowadzenia optymalnych działań taktycznych. Żołnierze z oddziałów łączności musieli służyć na wszystkich szczeblach dowodzenia. Od ich umiejętności, sprawności i odporności psychicznej na stres pola walki zależało niejednokrotnie powodzenie działań jednostek w jakich służyli. Często byli pomijani w ocenie zasług jakie wielokrotnie przypisywano oddziałom liniowym. Poprzez naszą wystawę pragniemy przybliżyć złożoność zagadnień związanych z prowadzeniem łączności jak również używanym sprzętem. Dzisiaj sprawia wrażenie archaicznego, lecz 73 lata temu był szczytem techniki.

Wystawę dedykujemy nie tylko żołnierzom służb łącznościowych i ich dowódcom, ale również wszystkim tym osobom, które przyczyniły się do zaprojektowania i wytworzenia tego sprzętu. Bez nich i ich umysłów niemożliwe byłoby zabezpieczenie właściwej logistyki w działaniach bojowych.Zapraszamy 10.06 o godz. 11.00 na otwarcie wystawy, której będą towarzyszyć pokazy dioram grup rekonstrukcji historycznej: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 44/100 - Poczta Polowa i Sztab 1 DPanc, Stowarzyszenie Odwach, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Green Light". Wystawa będzie czynny w Muzeum Uzbrojenia do 20.08.2017 roku

• zobacz więcej informacji o Muzeum Uzbrojenia
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.