Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -4

Pan Peryskop z poznańskich murów Człowiekiem Kultury Roku 2018

sw
środa, 17.10.2018 r.
godz. 17.23
sw | środa, 17.10.2018 r., godz. 17.23
Pan Peryskop z poznańskich murów Człowiekiem Kultury Roku 2018
fot. Ri3mann @ Flickr

Paradoksalnie, tegoroczny laureat wcale nie jest... człowiekiem, ale wytworem wyobraźni poznańskiego artysty ulicznego.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1011 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

- W kategorii "Człowiek kultury" bezapelacyjnie, niepodważalnie i definitywnie wygrywa Noriaki - twórca Watchera (Pana Peryskopa), jednookiej postaci, która patrzy na Poznań z murów, ścian ukrytych na podwórkach, bram - donosi miejski biuletyn, informując o wynikach plebiscytu. Zwycięstwo Pana Peryskopa jest niezaprzeczalne - oddano na niego rekordowe 804 głosy. Drugi w klasyfikacji Piotr Klimek - dyrektor Teatru Animacji, kompozytor, nominowany za swój pierwszy, udany sezon na stanowisku szefa tej instytucji - uzyskał 216 głosów.

Rzeczywiście, ostatni rok dla Noriakiego był pasmem sukcesów. Jego Watcher trafił np. na drzwi wejściowe do Wydziału Kultury Urzędu Miasta, a także do kadrów... hollywoodzkiej superprodukcji. O Panu Peryskopie wspominał też przewodnik po Poznaniu zamieszczony na łamach brytyjskiego dziennika The Guardian.

Za kulturalne wydarzenie roku w plebiscycie IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl uznana została zamkowa wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst­”, zbierając 652 głosy. O drugie miejsce bój stoczyły dwa eventy, mianowicie „Festiwal Sztuka Szuka Malucha” oraz „Otwarcie filii Biblioteki Raczyńskich na Naramowicach”. Ostatecznie przypadło ono temu pierwszemu.

Reklama