blog background
 
Maciej Brzeziński: Poznańskie Historie
historia, zabytki, kultura, ludzie
metka_epoznan
10 symboli Poznania
ok
55
not ok
3
liczba odsłon: 2969

Paryż ma wieżę Eiffla, Londyn Tower Bridge, Rzym Koloseum, Moskwa Sobór Błogosławionego Wasyla, Berlin Bramę Brandenburską, a Poznań? No właśnie czy stolica Wielkopolski ma jaki symbol, który nieodmiennie kojarzy się z nią, a może jest ich kilka? Oto moja lista 10 symboli Poznania.

 

Słowo „symbol” ma wiele definicji, a najprostsza to ta, która ujmuje go jako środek stylistyczny, który ma jedno znaczenie dosłowne i przynajmniej kilka znaczeń ukrytych. Od dawna już zastanawiałem się, co takiego można uznać za symbol Poznania w skali całego kraju, przy czym, nie chodzi mi tylko o budowle, czy pomniki, choć są to rzeczywiście najbardziej rozpoznawalne symbole danego miasta. Ja postanowiłem potraktować temat szerzej. Oto moje propozycje, ciekaw jestem waszych opinii, zaczynajmy zatem.

 

1. Renesansowy ratusz. To chyba najbardziej rozpoznawalny symbol Poznania. Widnieje na pocztówkach i gadżetach pamiątkowych. Określany jest często jako najpiękniejszy ratusz renesansowy na północ od Alp, ja co prawda nie zaryzykuję takiego stwierdzenia, ale faktem jest, że należy on do najcenniejszych zabytków naszego kraju. 

 

Poznański Ratusz, źródło: Wikimedia.

 

Ratusz został zbudowany w stylu gotyckim już prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku, choć najstarsza wzmianka o nim pochodzi z 1310 roku. W 1536 roku został poważnie uszkodzony przez wielki pożar miasta. Ratusz przebudował w stylu renesansowym Jan Baptysta Quadro z Lugano. Obecna wieża i wieńczący ją orzeł, pochodzą z lat 80. XVIII wieku. Dziś Ratusz nie pełni już swojej funkcji, jest za to siedzibą Muzeum Historii Miasta Poznania.

 

2. Poznańskie koziołki. Skoro mowa o ratuszu, to nie sposób pominąć słynnych koziołków ratuszowych, trykających się codziennie w samo południe, co zawsze ściąga tłumy turystów. Według legendy, koziołki uciekły na wieżę ratusza, bo miały stanowić główne danie na uczcie. 

 

Koziołki, źródło: Wikimedia.

 

Prawdą jest, że koziołki, to tzw. „błazeńskie urządzenie”, mające być dodatkiem i ozdobą zegara z wieży ratusza. Zegar i koziołki zostały wykonane przez mistrza Bartłomieja Wolffa. Dlaczego mistrz upodobał sobie akurat te zwierzęta, nigdy się nie dowiemy. Koziołki jednak nie miały zbyt wielu okazji, aby się trykać. Żadne późniejsze źródło nie wspomina o tym urządzeniu, z czego można wnioskować, że koziołki po prostu zepsuły się, zostały zdemontowane i popadły w zapomnienie na długie lata. Kontrakt z mistrzem odnaleźli w archiwach Niemcy, przeprowadzającymi pracę konserwatorskie w ratuszu. 

 

Pomnik Koziołków, źródło: Wikimedia.

 

W 1913 roku koziołki ponownie pojawiły się na wieży ratusza, ale poznaniacy nie od razu je pokochali. Dziś jednak wydaje się, że koziołki były tu od zawsze, choć de facto, dopiero od stu lat.

 

3. Pyry. Ziemniaki to bodaj najsłynniejsze i chyba najbardziej wszechstronne warzywo w naszym kraju. Szczególną pozycję zdobyły sobie w Wielkopolsce (zwanej też Pyrlandią) i w jej stolicy (zwanej też Pyrogrodem). Popularność tego warzywa w Wielkopolsce zawdzięczamy osadnikom niemieckim, przybyłym na te tereny w XVIII wieku, a także był to „uboczny skutek” dostania się tej dzielnicy pod władzę Prus po II rozbiorze Polski. Uprawę ziemniaka popierały władze pruskie, a zwłaszcza król Fryderyk II Wielki. Co prawda, ziemniaki przyjmowały się tu stopniowo i przede wszystkim trafiły pod strzechy chłopskie i miejskiego plebsu, zanim trafiły na stoły szlachty i bogatego mieszczaństwa. Jak wiadomo, ziemniaki są bardzo pożywne i nie mają zbyt wielkich wymagań co do gleby, za to można je przyrządzić dosłownie na 1001 sposobów. W Poznaniu stoi nawet pomnik poświęcony temu szlachetnemu warzywu.

 

Pomnik Pyry, źródło: Wikimedia.

 

4. Międzynarodowe Targi Poznańskie. To jeden z największych organizatorów targów w Europie. Pierwszą targi zorganizowano w 1921 roku z inicjatywy prezydenta Poznania Jarogniewa Drwęskiego. Wcześniej, w 1911 roku, na terenach zajmowanych obecnie przez Targi, odbyła się Wystawa Wschodniopruska. 

 

MTP, źródło: Wikimedia.

 

Bodaj największą imprezą na terenie Targów, była Powszechna Wystawa Krajowa, czyli słynna PeWuKa, która odbyła się w 1929 roku. MTP to jednak nie tylko wystawy i targi, ale także poletko doświadczalne dla młodych architektów, eksperymentujących z nowymi rozwiązaniami architektonicznymi, ujawniającymi się podczas pracy nad planami pawilonów i hal wystawienniczych. MTP są symbolem Poznania, a symbolem Targów, jest Iglica, czyli pawilon nr 11, zbudowana w latach pięćdziesiątych w miejscu zniszczonej Wieży Górnośląskiej. 

 

Iglica, źródło: Wikimedia.

 

Iglica przypomina rakietę, ale przyznać trzeba, że początkowo architekci nie pozostawili na tej konstrukcji suchej nitki. A czy dziś potrafimy sobie wyobrazić MTP bez Iglicy?

 

5. Rogale świętomarcińskie. Co roku, 11 listopada poznaniacy pochłaniają tysiące kalorii, zajadając się górą rogali świętomarcińskich, czyli wyrobów z ciasta półfrancuskiego w kształcie podkowy z nadzieniem z białego maku z orzechami, rodzynkami itd. Tradycyjnie, rogale mają upamiętniać rzekomy pobyt w Poznaniu św. Marcina, którego koń miał zgubić tu podkowę. 

 

Rogale świętomarcińskie, źródło: Wikimedia.

 

Tradycja wypieku rogali w dniu wspomnienia liturgicznego św. Marcina, czyli 11 listopada właśnie, jest stosunkowo młoda, gdyż sięga ledwie drugiej połowy XIX wieku, co nie przeszkadza poznaniakom i turystom w zajadania się tym wspaniałym produktem poznańskich cukierników. Od kilku miesięcy możemy dowiedzieć się coś więcej o historii rogali i przyjrzeć się procesowi produkcji w Rogalowym Muzeum Poznania.

 

6. Gwara poznańska. Wew sobotę wieczorem mieli my iść na minięte imieniny do sąsiada, co po prawdzie ma na imię Ludwik, ale pozywają go „Eda Katana”, bo nosi ino szerokie jaki, a wew nerwach ciągiem podciąga pory i wiywo kataną. Wew piątek już Frącka nakręciła sobie głowę na kudloka, teraz wysiekła się wew dychtowną suknię koloru kawa zez mlekiem. Aby na nogach miała paputki, bo do Edy aby po schodach, więc po co się darmo wyćwierzać i wew trzewikach umęczyć. Ja żem się oblek wew kluft taki więcej pieprz i sól, co żem se go lajsnął niedawno, no, najwyżej 10 lat temu. Dobra materia, bigiel jeszczek od pierwszego prasowania trzymie, a mole aby ino przy obrębie lewej nogawki naczły pory japać. Trzewiki zawdziałem trzy razy szyte, co żem je zaraz po wojnie wymarał zez UNRRY. Aby raz jej miałem na się, a drugie taki same mam jeszczek stojeć. Prezent dla Edy też my już mieli: szklanną rybę do postawienia kole innych szkarupów. (Juliusz Kubel, Blubry Starego Marycha, Poznań 1995). 

 

Pomnik Starego Marycha, źródło: Wikimedia.

 

Oczywiście, kiedy mówimy o symbolach Poznania, to nie może zabraknąć poznańskiej gwary. Nie ma tu miejsca na pisanie o jej cechach charakterystycznych, zainteresowanych odsyłam do książki Moniki Gruchmanowej, Małgorzaty Witaszek-Samborskiej i Małgorzaty Żak-Święcickiej Mowa mieszkańców Poznania (Poznań 1987).  Warto tylko dodać, że gwara poznańska ma swój pomnik, a jest nim właśnie statua wspomnianego wyżej Starego Marycha.

 

7. Kolejorz. Lech Poznań, jeden z najbardziej znanych polskich klubów piłkarskich, zwany w Poznaniu „Kolejorzem”, to bez wątpienia ważny symbol stolicy Wielkopolski. Początki Lecha były niezwykle skromne, klub postał w 1922 roku na podpoznańskim jeszcze wówczas Dębcu. Niełatwo było mu przebić się do czołówki i przez wiele lat walczył o miano pierwszej drużyny Wielkopolski, a jego najważniejszym rywalem była drużyna Warty Poznań, która jest starsza od Lecha o całe 10 lat. 

 

Źródło: www.poznan.wikia.com

 

Kolejorz sześć razy sięgnął po mistrzostwo Polski, a pięć razy zdobył puchar naszego kraju. Ostatnio nie wiedzie się Lechowi najlepiej, ale zawsze może on liczyć na tłumy wiernych kibiców.

 

8. Jezioro Maltańskie. To sztuczne jezioro należy do czołowych ośrodków sportów wodnych w Polsce. Nazwa pochodzi oczywiście od dawnej komandorii Zakonu Kawalerów Maltańskich, na terenach której powstało jezioro. Pozostałością po komandorii jest oczywiści pobliski kościół św. Jana Jerozolimskiego Za Murami, jeden z najstarszych i najciekawszych poznańskich kościołów. Sztuczne jezioro zaczęli budować już Niemcy podczas okupacji, ale ostatecznie powstało ono w 1952 roku poprzez spiętrzenie wód Cybiny. 

 

Malta, źródło: Wikimedia.

 

Dziś, to przede wszystkim miejsce, gdzie organizuje się zawody sportowe, natomiast ścieżki dookoła jeziora są ulubionym miejscem miłośników biegania, rowerów i rolek.

 

9. Poznańskie Krzyże.  28 czerwca 1956 roku doszło w Poznaniu do pierwszego w historii PRL wystąpienia robotników przeciw władzy nazywającej się ludową. Premier Cyrankiewicz w pamiętnym wystąpieniu groził odrąbywaniem rąk wszystkim tym, którzy odważą się je podnieść przeciwko władzy ludowej. Pomysł upamiętnienia ofiar Poznańskiego Czerwca pojawił się w październiku 1980, w czasie trwania „festiwalu Solidarności”. Pomnik wznoszono w zawrotnym tempie tak, aby był gotowy na 25. rocznicę tragicznych wydarzeń… i udało się, odsłonięcie odbyło się w asyście tysięcy poznaniaków. 

 

Poznańskie Krzyże, źródło: Wikimedia.

 

Dziś, to jeden z największych i najważniejszych poznańskich pomników i jeden z symboli tego miasta.

 

10. Domki budnicze. Dawne domki budników przy Ratuszy na Starym Rynku, są swoistą ciekawostką turystyczną i historyczną. Są to po prostu wąskie kamieniczki z podcieniami. Niegdyś stały tu drewniane sklepiki, zwane budami śledziowymi. Należały do uboższych kupców, handlujących głównie artykułami codziennego użytku, jak świece, pochodnie, a także śledziami, uchodzącymi za niezbyt wyszukane pożywienie, spożywane przez uboższych mieszkańców, a także w okresie postu. Na początku XVI wieku zbudowano podcienia. Z czasem domki były przebudowywane i zatraciły swój pierwotny wygląd. 

 

Domki budnicze, źródło: Wikimedia.

 

Dopiero w wyniku powojennej odbudowy, zrekonstruowano domki, które dalej pełnią swą handlową rolę, z tym, że obecnie sprzedaje się tam głównie pamiątki. Ten niezwykły element architektoniczny w samym centrum Poznania w mojej opinii powinien stać się jednym z symboli miasta.

 
WASZE KOMENTARZE[1]
avatarUporekMarcepanowicz: Drogi Macieju! Zaprezentowałeś nam jak zwykle kawał ciekawego materiału. I jak zwykle powiało wielka pasją - Twoją pasją historii i przywiązania do naszego miasta. Przedstawione przez Ciebie obiekty - miejsca stanowią jak najbardziej charakterystyczne symbole naszego poznania. W moim przekonaniu wszystkie oprócz jednego - przedostatniego. W moim przekonaniu miejsce symboli religijnych jest w świątyniach, nie na ulicy, czy placu . Zresztą pomnik ten, dla wielu będącym symbolem przemian, wolności i nadziei na szeroko pojęte lepsze życie, stanowi dla innych (w tym dla mnie) symbol przemian nie do końca pozytywnych. Symbol religijny, jak to zwykle bywa w Polskich warunkach, upolityczniony, dziś jednoznacznie kojarzy mi się zamiast z tym o czym wcześniej pisałem, bardziej z dojściem do władzy egoistycznych cwaniaków oraz wywindowaniem kleru, co w moim przekonaniu wręcz bardzo szkodzi nie tylko naszemu miastu, ale całemu państwu polskiemu.
dodano: Niedziela, 2014.09.21 15:23
ok
18
not ok
20
odpowiedz|usuń
avatarUporekMarcepanowicz: Jak zwykle dobra robota! Pozdrawiam serdecznie!
dodano: Niedziela, 2014.09.21 15:23
ok
10
not ok
14
odpowiedz|usuń
avatarpasikonik: Witam Pana po "wakacjach".:).W Pana rankingu brakuje Ostrowa Tumskiego,Fary.Szkoda bo tam udaje się najwięcej wycieczek(oprócz truporków marcepanowych):)
dodano: Niedziela, 2014.09.21 18:06
ok
5
not ok
14
odpowiedz|usuń
avatarpas******: Komentarz usunięty za złamanie regulaminu. IP autora zabezpieczono na potrzeby potencjalnego postępowania policji lub prokuratury.
avatarpasikonik: Przepraszam autora bloga za najście.Inaczej nie mogłem postąpić.
dodano: Niedziela, 2014.09.21 19:36
ok
3
not ok
18
odpowiedz|usuń
avatarMaciek_1980: UporekMarcepanowicz: Drogi Macieju! Zaprezentowałeś nam jak zwykle kawał ciekawego materiału. I jak zwykle powiało wielka pasją - Twoją pasją historii i przywiązania do na...
Dziękuję Uporku za miłe słowa. Co do pomniku ofiar Poznańskiego Czerwca'56, to owszem, można mieć pretensje do twórców tego pomnika i tych, którzy zdecydowali o takim, a nie innym jego kształcie. Nie mniej jednak, w moim przekonaniu, jest to jeden z symboli Poznania. Nie rozstrzygam tu kwestii światopoglądowych. Pozdrawiam!
dodano: Niedziela, 2014.09.21 21:16
ok
8
not ok
1
odpowiedz|usuń
avatarMaciek_1980: pasikonik: Witam Pana po "wakacjach".:).W Pana rankingu brakuje Ostrowa Tumskiego,Fary.Szkoda bo tam udaje się najwięcej wycieczek(oprócz truporków marcepanowy...
Dziękuję Panu za opinię. W rankingu tym chodziło mi przede wszystkim o wymienienie symboli, które jednoznacznie kojarzą się z Poznaniem. Ostrów Tumski, zwłaszcza jego najważniejsza budowla - katedra, a także fara, to obiekty ważne, ale czy mieszkaniec innych części naszego kraju jednoznacznie skojarzy te miejsca i budowle jednoznacznie z Poznaniem? Kiedy rozmawiam z ludźmi spoza Wielkopolski, to dla nich Poznań, to przede wszystkim Ratusz, koziołki, pyry, rogale, Kolejorz i targi. Ostrów, katedra i fara pojawią się na pewno w innych rankingach, których tematyką będą najpiękniejsze poznańskie kościoły i najciekawsze miejsca w Poznaniu. Pozdrawiam!
dodano: Niedziela, 2014.09.21 21:28
ok
6
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarrb: Przy takich kryteriach można by dodać jeszcze "Ceglorza" zamiast domków budniczych... zresztą, statystyczny "Kowalski"i nie istnieje, więc każdy ma trochę inną, często zaskakującą listę. Miłośnik literatury doda Jeżycjadę, muzyki klasycznej - chóry, orkiestrę pani Duczmal czy konkursy Wieniawskiego, architektury modernistycznej - Okrąglak.
dodano: Niedziela, 2014.09.21 22:17
ok
7
not ok
1
odpowiedz|usuń
avatarespe: Bardzo ciekawy temat podjąłeś na blogu. Gratuluję. Ja głosuję na ratusz, koziołki i herb Lecha Poznań. Więcej takich wpisów! Przyłączam się do apelu o ujęcia rejonu Ostrowa Tumskiego - kolebki Państwa Polskiego, Wzgórzą Św. Wojciecha czy stadionu Inea.
dodano: Niedziela, 2014.09.21 22:19
ok
4
not ok
34
odpowiedz|usuń
~xxx: Wszystkie te symbole są dobre ale jako drugoplanowe. Poznań powinien pomyśleć o takiej np. wieży Eiffla. Inaczej nigdy nie zostaniemy prawdziwą atrakcją turystyczną. No i oczywiście zabrać się za kompletną rewitalizację całego centrum. Ale do tego potrzebny jest prawdziwy prezydent.
dodano: Niedziela, 2014.09.21 23:01, IP:31.1.73.XXX
ok
4
not ok
2
odpowiedz|usuń
avatarMelaniS: Te symbole są już nieaktualne. Teraz modne są: Browar Stary nowy, nowy Stary Zamek, jedyna na świecie galeria handlowa z własnym dworcem kolejowym i autobusowym, największa na świecie galeria łacińska (już wkrótce), najnowocześniejsza we wszechświecie zajezdnia tramwajowa i najsuchsza na świecie fontanna (wolności). A jeśli chodzi o gwarę, to wyginęła wraz z mamutami, bo jakoś nigdy nie słyszałam, aby ktokolwiek oprócz Starego Marycha się nią tak wytrawnie posługiwał.
dodano: Niedziela, 2014.09.21 23:48
ok
6
not ok
4
odpowiedz|usuń
avatarrb: MelaniS: Te symbole są już nieaktualne. Teraz modne są: Browar Stary nowy, nowy Stary Zamek, jedyna na świecie galeria handlowa z własnym dworcem kolejowym i ...
ZTM też tak myślał chcąc zastąpić "gwiazdką" herb na tramwajach (malowany od lat 50. XX wieku)
dodano: Poniedziałek, 2014.09.22 01:33
ok
6
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarMelaniS: rb: ZTM też tak myślał chcąc zastąpić "gwiazdką" herb na tramwajach (malowany od lat 50. XX wieku) ...
I zapewne tak myślał nie wiem kto, kto postawił akwarium przed iglicą targową, a wkrótce znowu ktoś postawi coś, co zasłoni Starą Drukarnię. Idzie nowe... Stary Poznań umiera. I jak tu kochać takie szklane miasto?
dodano: Poniedziałek, 2014.09.22 09:24
ok
4
not ok
1
odpowiedz|usuń
avatarKlecha: A gdzie Katedra ja się pytam? Pójdziesz do piekła, bezbożniku!!!
dodano: Poniedziałek, 2014.09.22 09:51
ok
15
not ok
7
odpowiedz|usuń
~TRYDENT: Komentarz skasowany przez autora bloga.
dodano: Poniedziałek, 2014.09.22 18:53, IP:83.27.109.XXX
ok
2
not ok
1
odpowiedz|usuń
~Autor: MelaniS: Te symbole są już nieaktualne. Teraz modne są: Browar Stary nowy, nowy Stary Zamek, jedyna na świecie galeria handlowa z własnym dworcem kolejowym i ...
Wyginęły to u ciebie neurony, babo. Gwarę słyszę codziennie wśród moich znajomych. Nie tak zaawansowaną, ale pojedyncze słowa. gwara wciąż w nas jest i często używana, wplatana nieświadomie. Czasem aż budzi zdziwienie u niektórych przyjezdnych.
dodano: Wtorek, 2014.10.07 10:57, IP:87.205.94.XXX
ok
0
not ok
1
odpowiedz|usuń
avatarMelaniS: ~Autor: Wyginęły to u ciebie neurony, babo. Gwarę słyszę codziennie wśród moich znajomych. Nie tak zaawansowaną, ale pojedyncze słowa. gwara wciąż w nas jest...
Pojedyncze słowa reliktowe to ja też jeszcze słyszę (nawet z własnych ust), co tylko oznacza że gwara chyli się niestety już ku upadkowi.
dodano: Wtorek, 2014.10.07 17:45
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Małpa: Jest w tym zestawieniu jeden wielki nieobecny - Okrąglak! Pozdrawiam :)
dodano: Wtorek, 2015.01.06 16:29, IP:83.28.233.XXX
ok
3
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Githalek: Tylko, że koziołki nie uciekały z żadnej uczty, a uratowały Poznań przed pożarem.
dodano: Wtorek, 2015.01.06 17:41, IP:213.156.114.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
~burek: Kiedyś był jednym z takich symboli Teatr Wielki... Brak też Okrąglaka, który co najmniej na równi z iglicą targow zasługuje na uwzględnienie.
dodano: Wtorek, 2015.01.06 18:22, IP:159.205.79.XXX
ok
3
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Miko: Odbudowany po wojnie ratusz i domki budnicze, iglica MPT, jezioro maltańskie... nawet te krzyże - wszystko to powstało w PRL, z poparciem władz PRL czy choćby tylko za przyzwoleniem władz PRL - zatem pisanie o okresie PRL z takim krytycyzmem przy opisie krzyży trochę nie przystoi, skoro prawie każdy z materialnych symboli tego miasta zawdzięczamy "władzy nazywającej się ludową". Coś jednak z tą ich ludowością było na rzeczy, żaden z symboli Poznania nie powstał w tzw 'wolnej Polsce' czy to II czy III RP. Fakty, bez interpretacji, przemawiają dobitnie.
dodano: Piątek, 2015.01.09 08:52, IP:195.82.63.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Joasia: No i oczywiście OKRĄGLAK :)
dodano: Poniedziałek, 2015.01.12 15:35, IP:83.21.84.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
MACIEJ BRZEZIŃSKI
poznanskiehistorie.epoznan.pl
RSSsend_message
Nazywam się Maciej Brzeziński. Z wykształcenia jestem historykiem i wschodoznawcą. Od maja 2011 roku prowadzę tego bloga. Historia Poznania to jedna z moich pasji, ale za to największa, dlatego chcę popularyzować fascynujące dzieje tego miasta. Można mnie znaleźć także pod adresem: www.poznanskiehistorie.blogspot.com oraz na facebooku. Zapraszam więc do lektury.
Mój kontakt: poznanskiehistorie@gmail.com
ARCHIWUM WPISÓW
10 niesamowitych poznańskich pomników (22 sty 2019)
To już sto lat, czyli historia PSS "Społem" (13 sty 2019)
Kaisergarten, czyli niezwykły poznański teatr variete (13 sty 2019)
Od żartu do zwierzyńca, czyli historia ogrodu zoologicznego na Jeżycach (30 lip 2018)
Lokacja Poznania na prawie niemieckim w 1253 r. (14 lip 2018)
Od ewangelickiej "katedry" do katolickiego kościoła (5 lip 2018)
Jerzy Mieloch - motocyklowy mistrz z Poznania (28 cze 2018)
Od osady Piaski do Placu Bernardyńskiego (22 cze 2018)
Poznański zbór Kościoła Zielonoświątkowego (17 cze 2018)
Nowy Ratusz na Starym Rynku (31 maj 2018)
10 łazarskich "perełek" (17 maj 2018)
Wielkopolska Wiosna Ludów (12 maj 2018)
Kościoły międzywojennego Poznania (3 maj 2018)
Zielona dolina Cybiny (26 kwi 2018)
Poznański pułk rumuńskiego króla (14 kwi 2018)
Wielkanoc na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX stulecia (30 mar 2018)
Kino "Słońce" w Poznaniu 1927 - 1945 (17 mar 2018)
Piękno nieodzyskane, czyli 10 obiektów, których już nie znajdziemy w Poznaniu (8 mar 2018)
Maltanka, czyli historia niezwykłej poznańskiej kolejki (16 lut 2018)
Katalog Domu Sportowego Jana Wiencka z 1929 roku (8 lut 2018)
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu (4 lut 2018)
"Portki księdza", czyli historia nieistniejącego kościoła ewangelickiego św. Piotra i jego parafii (26 sty 2018)
Klementyna Śliwińska - pionierka polskiego automobilizmu (21 sty 2018)
Przemysław Garczyński - "Kelner" - recenzja (18 sty 2018)
10 jeżyckich "perełek" (13 sty 2018)
Zupa z konopi, wróżby i gwiazdory, czyli Boże Narodzenie na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX w. (22 gru 2017)
Pierwszy dowódca, czyli opowieść o Stanisławie Taczaku (14 gru 2017)
Katarzyna Marciszewska "Wiedźmy Himmlera" - recenzja (10 gru 2017)
Wielki kryzys 1929 roku w Poznaniu (8 gru 2017)
Pod skrzydłami pegaza (3 gru 2017)
Kaiser Wilhelm-Siedlung, czyli osiedle kolejarzy przy ulicy Hutniczej (16 lis 2017)
Ormianie w dawnym Poznaniu (9 lis 2017)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (3 lis 2017)
10 grunwaldzkich "perełek" (27 paź 2017)
Balony, sterowce, aeroplany, czyli początki lotnictwa w Poznaniu (19 paź 2017)
Krótka historia osiedla Piątkowo-Naramowice (11 paź 2017)
Pogrobowiec, czyli historia króla Przemysła II (5 paź 2017)
Złota Kaplica, czyli cząstka Bizancjum w Poznaniu (28 wrz 2017)
Szkoła Wydziałowa Poznańska (2 wrz 2017)
Ogródki rozrywkowe i wyścigi konne, czyli jak dawniej bawiono się przy Drodze Dębińskiej (21 sie 2017)
10 wildeckich "perełek" (8 sie 2017)
Poznański gotyk, część 2 (23 lip 2017)
Poznański gotyk, część 1 (13 lip 2017)
Bunt wójta Przemka (3 lip 2017)
Sołacz - willowa dzielnica Poznania (15 cze 2017)
Cesarzowa Wiktoria w Poznaniu (9 cze 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 2 (27 maj 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 1 (18 maj 2017)
Zanim powstały Targi Poznańskie, czyli Wystawa Wschodnioniemiecka w 1911 roku. (14 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 2 (4 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 1 (27 kwi 2017)
10 poznańskich "naj..." (18 kwi 2017)
Medycyna i higiena w renesansowym Poznaniu (2 kwi 2017)
Adwentyści Dnia Siódmego w Poznaniu (22 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 2 (9 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 1 (3 mar 2017)
Jeżyckie wille - luksus i elegancja (15 lut 2017)
Legendarni biskupi poznańscy wg Długosza (6 lut 2017)
10 najsłynniejszych poznanianek (II) (22 sty 2017)
Poznaniacy wobec powstania listopadowego (30 lis 2016)
Paganini w Poznaniu (23 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 2 (17 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 1 (9 lis 2016)
Żydzi w międzywojennym Poznaniu (27 paź 2016)
Ks. Józef Rogaliński i starania o uniwersytet w osiemnastowiecznym Poznaniu (19 paź 2016)
10 najpiękniejszych ulic w Poznaniu (13 paź 2016)
Aleksander I w Poznaniu (29 wrz 2016)
Współczesne kościoły Poznania (23 wrz 2016)
Generał Tadeusz Kutrzeba i Armia "Poznań" (14 wrz 2016)
Niegolewski i inni, czyli wielkopolscy szwoleżerowie Napoleona (6 sie 2016)
Początki nowoczesnego sportu w Poznaniu (17 lip 2016)
Od października do czerwca, czyli ogólnopolskie znaczenie Czerwca'56 (7 lip 2016)
Johow-Gelände, czyli urok łazarskich kamienic (23 cze 2016)
Jak bernardyn z franciszkaninem, czyli wojna mnichów w siedemnastowiecznym Poznaniu (16 cze 2016)
95 lat Międzynarodowych Targów Poznańskich (2 cze 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 2 (25 maj 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 1 (19 maj 2016)
Adelajda i Kazimierz, czyli królewski ślub w katedrze poznańskiej (5 maj 2016)
Obchody Millenium Chrztu Polski w Poznaniu w 1966 roku (24 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 2 (16 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 1 (10 kwi 2016)
Socrealizm w Poznaniu (16 mar 2016)
Panowie z Górki (2 mar 2016)
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, czyli namiastka uniwersytetu (25 lut 2016)
Jordan - biskup polski czy poznański? (11 lut 2016)
Zjazd poznański 1530 roku (3 lut 2016)
Architektura międzywojennego Poznania (28 sty 2016)
10 nietuzinkowych poznaniaków (12 sty 2016)
Życie w Poznaniu w pierwszych miesiącach Wielkiej Wojny w świetle "Kuriera Poznańskiego" (15 gru 2015)
Święci patroni Poznania (9 gru 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 2 (24 lis 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 1 (17 lis 2015)
Cmentarz na Górczynie (4 lis 2015)
130 lat komunikacji telefonicznej w Poznaniu (21 paź 2015)
Włosi w dawnym Poznaniu (7 paź 2015)
"Ukochana żona", czyli historia księżnej Ryksy szwedzkiej, żony Przemysła II (12 sie 2015)
10 najpiękniejszych kamienic poznańskiej "belle epoque" (28 lip 2015)
Od Intendentury do Collegium Historicum (14 lip 2015)
"Naród Sobie", czyli narodziny i pierwsze lata Teatru Polskiego w Poznaniu (30 cze 2015)
Rymarze, krawcy i kuśnierze, czyli słów kilka o rzemieślnikach w średniowiecznym Poznaniu (24 cze 2015)
Kulturkampf (9 cze 2015)
Poznańscy muzułmanie (2 cze 2015)
Port rzeczny w Poznaniu (26 maj 2015)
10 osobliwości Poznania (13 maj 2015)
Szkoci w Poznaniu (5 maj 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 2 (27 kwi 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 1 (21 kwi 2015)
Poznańscy reformaci i ich śródecki kościół (24 mar 2015)
Generał Krzyżanowski, czyli jak wielkopolski szlachcic został amerykańskim bohaterem (10 mar 2015)
Ludzie niezwyczajni - o Dezyderym Chłapowskim i księdzu Piotrze Wawrzyniaku słów kilka (3 mar 2015)
10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (17 lut 2015)
Marcin Kasprzak i Róża Luksemburg, czyli socjaliści w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2015)
Wybierzmy 10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (26 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 2 (18 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 1 (11 sty 2015)
Poznańska parafia prawosławna (14 gru 2014)
10 najpiękniejszych i najcenniejszych poznańskich kościołów (30 lis 2014)
"De optimo senatore", czyli międzynarodowa kariera pewnego poznańskiego biskupa (16 lis 2014)
Od Wszystkich Świętych do Andrzejek, czyli listopad w wielkopolskiej tradycji ludowej (2 lis 2014)
Poznań 1146 - Krzyszków 1157 (26 paź 2014)
Historia Folwarku Edwardowo (12 paź 2014)
Targowisko, centrum polskości i miejsce zgromadzeń, czyli Stary Rynek w XIX wieku (9 paź 2014)
10 symboli Poznania (21 wrz 2014)
Ad maiorem Dei gloriam, czyli przybycie jezuitów do Poznania (14 wrz 2014)
Na pensji w Poznaniu dziewiętnastego stulecia (7 wrz 2014)
Dzieje Górczyna (31 sie 2014)
Przerwa wakacyjna (27 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 2 (21 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 1 (13 lip 2014)
10 najsłynniejszych poznanianek (29 cze 2014)
Katedra poznańska królewską nekropolią? (22 cze 2014)
Grecy w Poznaniu (15 cze 2014)
Konstancja z Potockich Raczyńska, czyli żywot kobiety niezwykłej (8 cze 2014)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (1 cze 2014)
Gniezno czy Poznań? Gdzie znajdowała się pierwsza stolica Polski? (25 maj 2014)
No to mamy już 3 lata! (21 maj 2014)
10 osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju Poznania (18 maj 2014)
Co kryje park na osiedlu Czecha? Pruskie umocnienia wśród ratajskich bloków! (11 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 2 (4 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 1 (27 kwi 2014)
Wesołych Świąt! (13 kwi 2014)
Beocja czy Sparta? Jak wykształcił się poznański etos (23 mar 2014)
Reformowany Kościół Katolicki w Polsce i jego poznańska siedziba (16 mar 2014)
Pomniki Wieszcza Adama w Poznaniu (2 mar 2014)
Dominikanie, karmelici, bernardyni, czyli zakony żebracze w średniowiecznym Poznaniu (16 lut 2014)
Od Śluzy Katedralnej do powstania ICHOT (9 lut 2014)
W domu i w kamienicy, czyli jak mieszkali poznaniacy w XIX stuleciu (2 lut 2014)
Od osady Stelmachy do placu Wiosny Ludów (26 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 2 (19 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 1 (12 sty 2014)
Dwa stare forty. Jedna historia, wspólna przyszłość? (5 sty 2014)
Chwała Zwycięzcom! (26 gru 2013)
Wesołych Świąt! (22 gru 2013)
Z Poznania do Hollywood, czyli historia Lilli Palmer (15 gru 2013)
Legenda o trzech skradzionych Hostiach - prawda, czy mit? (8 gru 2013)
Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (1 gru 2013)
Panorama renesansowego Poznania (17 lis 2013)
Miejsce kaźni Wielkopolan w okresie II wojny światowej - obóz koncentracyjny w Forcie VII w Poznaniu (8 lis 2013)
Kłopotliwy honorowy obywatel miasta Poznania (3 lis 2013)
Historia Jeżyc, część 2 (27 paź 2013)
Historia Jeżyc, część 1 (20 paź 2013)
Poznań kontra Kraków, czyli jezuickie starania o uniwersytet w Poznaniu w 1611 roku (13 paź 2013)
Doktor Marcin i inni, czyli początki poznańskiej pracy organicznej (29 wrz 2013)
Poznań w oparach czarnej magii (24 wrz 2013)
"W Poznaniu na wygnaniu", czyli poznańskie lata Kazimiery Iłłakowiczówny (15 wrz 2013)
Perły poznańskich podwórek, czyli ul. Ratajczaka 14 - historia zabudowy w podwórzu (8 wrz 2013)
Przerwa wakacyjna (21 lip 2013)
Burzliwe dzieje ratuszowego orła (14 lip 2013)
Podróż sentymentalna kolejką wąskotorową - kiedyś czasy świetności, a dziś pozostałości i wspomnienia (7 lip 2013)
Poznań pod wodą (30 cze 2013)
Wędrujące serce generała (23 cze 2013)
Pancerna Impreza. Fotorelacja z Dnia Otwartych Koszar w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (16 cze 2013)
Odrodzenie z upadku, czyli działalność Komisji Dobrego Porządku w Poznaniu (9 cze 2013)
Fort VIIa - militarna przeszłość, "biurowa" przyszłość (2 cze 2013)
Od Wszechnicy Piastowskiej do Uniwersytetu Poznańskiego (26 maj 2013)
Książę Przemysł I - ojciec Poznania (19 maj 2013)
Medycyna i higiena w Poznaniu XIX stulecia (12 maj 2013)
28. Dni Ułana 2013 - fotorelacja Agnieszki Wiśniewskiej. (7 maj 2013)
"Błazeńskie urządzenie", czyli historia poznańskich koziołków (28 kwi 2013)
Poznańska Gra Liczbowa "Koziołki" (21 kwi 2013)
Hipodrom Wola - tradycja i teraźniejszość (14 kwi 2013)
Halo, halo, tu Radio Poznań! (7 kwi 2013)
Wesołych Świąt (28 mar 2013)
Książka w renesansowym Poznaniu (24 mar 2013)
Świat, którego już nie ma - Bambrzy na poznańskich Ratajach (17 mar 2013)
"Wichrzyciele i warchoły", czyli Marzec'68 w Poznaniu (10 mar 2013)
Apel (3 mar 2013)
Pozostałości Poznańskiej Twierdzy Fortowej - Fort 1 (3 mar 2013)
Alianckie naloty na Poznań (24 lut 2013)
Budynki pokawaleryjskie w Poznaniu, czyli od koszar do osiedla (17 lut 2013)
Jego Królewska Mość Mikołaj Rychlik (10 lut 2013)
Poznań w latach Wielkiej Wojny (3 lut 2013)
Zachować w pamięci miniony czas, czyli o Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli (27 sty 2013)
Konkurs "Blog Roku 2012" (24 sty 2013)
"Piękna Polka", czyli historia królowej Elżbiety Ryksy (20 sty 2013)
Spotkanie z Igorem Janke (15 sty 2013)
Poznańskie stadiony, część 3 - Stadion przy ul. Bułgarskiej (13 sty 2013)
Dwieście lat temu urodził się Hipolit Cegielski! (6 sty 2013)
Wesołych Świąt !!! (19 gru 2012)
Rozrywki dzieci i młodzieży w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (9 gru 2012)
Powojenna odbudowa Starego Rynku (2 gru 2012)
Roman Wilhelmi - wybitny aktor z Poznania (25 lis 2012)
Ponowny pochówek junikowskich kosynierów (21 lis 2012)
Antiqua civitas posnaniensis, czyli dzieje Śródki (18 lis 2012)
Poznań w listopadzie 1918 roku (11 lis 2012)
Poznańska moda w czasach Oświecenia (5 lis 2012)
Odsłonięcie pomnika Romana Wilhelmiego w Poznaniu - fotorelacja (5 lis 2012)
Mały komunikat (5 lis 2012)
Poznańskie stadiony, część 2 - Stadion im. Edmunda Szyca (5 lis 2012)
Legenda polskiej archeologii (21 paź 2012)
Jak budowano Winogrady (14 paź 2012)
Poznaniaków droga ku nowoczesności (8 paź 2012)
Złodziejki, prostytutki, cudzołożnice, czyli kobieca przestępczość w dawnym Poznaniu (30 wrz 2012)
Od mostu Łacina do mostu św. Rocha (23 wrz 2012)
Jak króla Henryka w Poznaniu witano (16 wrz 2012)
Poznańskie stadiony, część 1 - Stadion Lecha na Dębcu (9 wrz 2012)
Budowniczy, uczony, biskup i polityk, czyli opowieść o Janie Lubrańskim (2 wrz 2012)
Pomniki dziewiętnastowiecznego Poznania (26 sie 2012)
Poznańscy ułani (15 sie 2012)
Na scenach kabaretów międzywojennego Poznania (12 sie 2012)
Próby emancypacji poznańskich Żydów w pierwszej połowie XIX wieku (8 sie 2012)
Dzieje "Poznańskiej Wenecji" (5 sie 2012)
Czas na urlop! (17 lip 2012)
Poznański debiut Władysława Hańczy (15 lip 2012)
Najcenniejsza relikwia poznańskiej katedry (11 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 2 (8 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 1 (4 lip 2012)
Poznański romantyk - Ryszard Wincenty Berwiński (28 cze 2012)
Na pomoc Prezydentowi i Rządowi! Poznań wobec przewrotu majowego 1926 roku (24 cze 2012)
Roman May i jego przemysłowe imperium (20 cze 2012)
Poznańskie organy Ladegasta (17 cze 2012)
Książka w średniowiecznym Poznaniu (10 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 2 (6 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 1 (3 cze 2012)
"Echt Poznanioki" kontra "Galicjoki", czyli konflikt swój-obcy w międzywojennym Poznaniu (30 maj 2012)
Królewska Niemiecka Akademia (27 maj 2012)
No to stuknął nam roczek! (20 maj 2012)
Pierwszy polski podręcznik savoir-vivre (16 maj 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 2 (13 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 2 (9 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 1 (6 maj 2012)
Poznań a Konstytucja 3 Maja (3 maj 2012)
Rowerem przez Afrykę (29 kwi 2012)
Rycerze św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu (25 kwi 2012)
Czy w Poznaniu strzelano do cara? (15 kwi 2012)
Początki poznańskiej kinematografii (11 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 2 (1 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 1 (28 mar 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 1 (25 mar 2012)
Ostatnia publiczna egzekucja w Polsce (21 mar 2012)
Poznańskie duchy i zjawy (18 mar 2012)
Szermierz poznańskiej kontrreformacji (14 mar 2012)
Moda renesansowego Poznania (11 mar 2012)
Związki Józefa Ignacego Kraszewskiego z Poznaniem (7 mar 2012)
Edukacja regionalna - czy jest obecna w szkole? (4 mar 2012)
O profesji kata w dawnym Poznaniu (29 lut 2012)
Ferdinand Foch w Poznaniu (26 lut 2012)
Najstarsza poznańska nekropolia (22 lut 2012)
O poznańskich łaźniach (19 lut 2012)
Ustrój renesansowego Poznania (15 lut 2012)
Tragiczna historia Ludgardy (12 lut 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 3 (8 lut 2012)
Perły Starego Rynku, część 4 (5 lut 2012)
Matka, żona i nauczycielka, czyli pozycja kobiet w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2012)
Ze wspomnień poznańskiego architekta (29 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 2 (25 sty 2012)
Między lojalnością a kontestacją. Mniejszość niemiecka w międzywojennym Poznaniu (22 sty 2012)
Poznań w Prusach Południowych 1793 - 1806 (17 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, część 1 (15 sty 2012)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania, część 2 (12 sty 2012)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (10 sty 2012)
Kawiarnia, teatr i karty, czyli kilka słów o rozrywkach osiemnastowiecznego Poznania (8 sty 2012)
Z Rogalina przez Francję i Holandię, do Brazylii (5 sty 2012)
Bale w hotelu Bazar (3 sty 2012)
Świąteczny komunikat (20 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 2 (18 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 1 (15 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 3 (13 gru 2011)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania (11 gru 2011)
Prezydent "Rzeczpospolitej Polskiej Poznańskiej" (5 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 2 (4 gru 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 7 (1 gru 2011)
Most znany i nieznany (29 lis 2011)
Romantycy i spiskowcy, czyli próba wywołania powstania w 1846 roku w Poznaniu (27 lis 2011)
Mentalność mieszkańców dawnego Poznania (24 lis 2011)
Perły Starego Rynku, część 1 (22 lis 2011)
Elegantki i modnisie dwudziestolecia międzywojennego (20 lis 2011)
Prezydent-legenda, czyli opowieść o Cyrylu Ratajskim (17 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 2 (15 lis 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 6 (13 lis 2011)
Patron najsłynniejszej ulicy w Poznaniu (10 lis 2011)
Miłość i polityka (8 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 1 (6 lis 2011)
Jak budowano Rataje (3 lis 2011)
Cmentarze na poznańskiej Cytadeli (1 lis 2011)
Muzyka w dawnym Poznaniu (30 paź 2011)
Polacy i Niemcy w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (27 paź 2011)
Dyplomata - arcybiskup - więzień - kardynał (25 paź 2011)
To już niemal sto lat, czyli historia Warty Poznań (23 paź 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów osiemnastowiecznego Poznania (20 paź 2011)
Tramwaje konne w Poznaniu (18 paź 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 6 (16 paź 2011)
Religijność w barokowym Poznaniu (13 paź 2011)
Twórca poznańskiego ratusza (11 paź 2011)
Dzieje poznańskiej sceny operetkowej (9 paź 2011)
Poznańskie wiosła (6 paź 2011)
Rozrywki mieszkańców renesansowego Poznania (4 paź 2011)
Administracja niemiecka w okupowanym Poznaniu 1939-45 (2 paź 2011)
Doktor Marcin (29 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 5 (27 wrz 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 5 (25 wrz 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów siedemnastowiecznego Poznania (22 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 2 (20 wrz 2011)
Od miasta-twierdzy do nowoczesnej metropolii. Rozwój Poznania w 1 poł. XX wieku. (18 wrz 2011)
Ludność żydowska w średniowiecznym i nowożytnym Poznaniu (15 wrz 2011)
Filolog i fabrykant. Opowieść o Hipolicie Cegielskim (13 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 1 (11 wrz 2011)
Pomnik Armii "Poznań" (9 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 2 (6 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 4 (4 wrz 2011)
Wrzesień 1939 roku w Poznaniu (2 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 1 (31 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 4 (29 sie 2011)
Most Królowej Jadwigi (27 sie 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów szesnastowiecznego Poznania (25 sie 2011)
Poznańska Georges Sand (23 sie 2011)
Bułgarzy w Poznaniu (21 sie 2011)
Kolegium Jezuickie w Poznaniu (19 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 3 (17 sie 2011)
Występy Heleny Modrzejewskiej na scenach poznańskich teatrów (15 sie 2011)
Komunikat (30 lip 2011)
Przybycie Bambrów do Poznania (28 lip 2011)
Edward hr. Raczyński (1786 - 1845) (26 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 3. Czas pracy i odpoczynku. (25 lip 2011)
Edukacja dziewcząt w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (24 lip 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów średniowiecznego Poznania (22 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 2 (22 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 2 (21 lip 2011)
Mikołaj Skrzetuski (ok. 1610 - 1673) (19 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 1 (18 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 1 (17 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 3 (16 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 2 (15 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 1 (14 lip 2011)
Inteligencja polska w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (13 lip 2011)
Biskup Andrzej Bniński (1396 - 1479) (12 lip 2011)
Perypetie z pomnikiem Bamberki (11 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 2 (10 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 1 (9 lip 2011)
Biblioteka Raczyńskich (8 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 2 (7 lip 2011)
Antoni Pfitzner i jego firma (5 lip 2011)
Krótka historia Łazarza (4 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 1 (3 lip 2011)
Przyjęcia u prezydenta Ratajskiego (2 lip 2011)
Emilia Sczaniecka (1804 - 1896) (1 lip 2011)
Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowej (30 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 2 (29 cze 2011)
Pomnik Poznańskiego Czerwca'56 (28 cze 2011)
Poznański Czerwiec 1956 (27 cze 2011)
Przemysł piwowarski w Poznaniu w XIX i na początku XX wieku (26 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 1 (25 cze 2011)
Pomnik Bismarcka w Poznaniu (24 cze 2011)
Akademia Lubrańskiego (23 cze 2011)
Kościół św. Wojciecha (22 cze 2011)
Antoni Radziwiłł 1775 - 1833 (21 cze 2011)
Ustrój średniowiecznego Poznania (20 cze 2011)
Fortyfikacje Twierdzy Poznań - bariera w rozwoju miasta w XIX wieku (19 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 5 (18 cze 2011)
Pałac Górków (16 cze 2011)
Józef Struś 1510 - 1568 (15 cze 2011)
Brytyjski nalot na Poznań (14 cze 2011)
Krótka historia Wildy (13 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 2 (12 cze 2011)
Więzienia w Poznaniu (10 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 4 (9 cze 2011)
Pożary i powodzie w renesansowym Poznaniu (8 cze 2011)
Perła poznańskiego baroku (7 cze 2011)
Twórca praskiego golema był Poznaniakiem (6 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 3 (5 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 1 (4 cze 2011)
Pręgierz (3 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 2 (2 cze 2011)
Paweł Edmund Strzelecki 1797 - 1873 (1 cze 2011)
Zamek Wilhelma II (31 maj 2011)
Poznańskie czarownice i ich obrońcy (30 maj 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 1 (29 maj 2011)
Poznaniak wśrod pionierów pediatrii (27 maj 2011)
Poznaniak współtwórcą wielkich odkryć geograficznych (26 maj 2011)
Sytuacja kobiet w renesansowym Poznaniu (25 maj 2011)
Zamek Przemysła (24 maj 2011)
Dopisek (23 maj 2011)
Napoleon w Poznaniu (23 maj 2011)
Herb miasta Poznania (22 maj 2011)
Skąd się wzięła nazwa "Poznań"? (21 maj 2011)
Witam wszystkich i zapraszam do lektury. (20 maj 2011)
Zdjęcie: Marek Barankiewicz